Dogu Anadolu Bölgesi

Dogu anadolu bölgemiz, van gölüyle bilinen, ve van ilimiz meshur kahvaltiliklariylada taninir.
ölgemiz turizm yönünden biraz gerilerde sayilsada, kendine has tarihi gecmisi ve güzellikleriylede göze carpar.

Doğu Anadolu Bölgesinde şu iller yer almaktadır; Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Ardahan ve Iğdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise Adıyaman, Diyarbakır, Gazi Antep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak ve Kilis illeri yer almakta. Bölgede yer alan Sivas, Divriği, Erzurum, Batlalgazi, Harput ve Ahlat Selçuklu Türk kültürünün önemli sanat merkezlerindendir.

Erzurum 1950 metre yüksekliğinde, geniş bir ovada yer alır. Kentte Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma görülmeye değer medreseler, kümbetler ve camiler bulunmaktadir.

Kuzeydoğuda sınır şehri Kars, kalesiyle ünlüdür. Kars yakınlarında yer alan Ocaklı (Ani) X. ve XI. yüzyıldan kalma mimari eserlerin bulunduğu tarihi bir kentimizdir.
.
5165 metrelik zirvesiyle Ağrı Dağı, inançlar açısından ayrıca özellik arz eder. Dini inanışlara göre, insan neslinin yok olduğu Tufandan sonra Nuh'un gemisinin Ağrı Dağı'na oturduğu ve suların çekilmesiyle Nuh'un ve ailesinin dağdan bereketli Iğdır Ovası'na İndikleri ve buradan da Anadolu'nun içlerine nehirler boyunca Özellikle Fırat ve Dicle Nehirleri boyunca nüfusları artarak yayıldıkları söylenegelmistir. Bu inanışa göre Iğdır, ikinci insan neslinin çoğalarak dünyaya yayıldığı yer olarak gösterilir. Görkemli yapısıyla Doğubeyazıt'a yükseklerden bakan İshak Paşa Saray Kompleksi, XVII. yüzyıl sonlarında Osmanlıların Bölge Valisi İshak Paşa tarafından yaptırılmış. Saray Kompleksi son derece güzel bir konumda olup haremlik, selamlık, cami ve mutfak gibi ünitelerden oluşmakta.

Van Gölü Doğu Anadolu'nun güzellikler beldesidir. Bu güzellikleri izlemek için gölün çevresinde tam bir daire turu yapılırken güzel dağ siluetleri, koylar, plajlar, adalar, önemli Türk Kültür ve Sanat Merkezleri görülebilmektedir.

Gölün güneydoğu sahillerinde yer alan Van kenti aynı zamanda Urartu'ların başkenti idi. M.Ö. 1000 yıllarında Urartular tarafından yapılan Van Kalesi, devrinin canlı bir örneği olarak görülmeğe değer bir yapıttır. Van'ın güneyinde yer alan Edremit, plajları, kamping yerleri, restoranlanyla ünlü bir tatil merkezidir. Akdamar Adası'nda X. yüzyılda kilise olarak yapılmış Akdamar Müzesi bulunmakta.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Genel Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin doğusunda yer alır. Marmara ve Ege Bölgeleri hariç her bölgeyle komşudur. Suriye hariç bütün doğu komşularımızla sınırı vardır.

Alanı 165.436 Km2’dir ve Türkiye'nin %21’ini kaplar ve en büyük bölgemizdendir.

Nüfusu 2000 sayımına göre 6.1 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2’ye 37 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının çok altındadır.

En büyük bölgemizdir. Ülkemizin % 21’ini kaplamaktadir.
Nüfus yönünden 6., yoğunluk yönünden 7. sırada yer alir.
Orman bakımından % 7 ile 6. sıradadır.
Ekili-Dikili arazi bakımından % 10 ile sonuncu.
En fazla enleme sahip bölgedir.
Sanayisi en geri bölgemizdir .
Ekonomisi ve ülke ekonomisine katkısı hayvancılık alanında.
Kayısı üretiminde Malatya 1. sırada yer alir.
En zengin yer altı kaynakları Yukarı Fırat Bölümünde yer almakta.
2000-2200 metre ile en yüksek bölgedir.
Göl yönünden zengindir hatta en büyük göle sahiptir (Van Gölü)
En çok göç veren 2. bölgemizdir.
Tarım ürünlerinin en geç olgunlaştığı bölgedir.
En soğuk ve kışları en uzun bölgedir.
Hidroelektrik üretiminde 1. tüketiminde 7. sıradadır.
Günlük ve yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgemizdir.
Turizm gelirleri en az ve ulaşımı en kötü bölgemizdir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar