Marmara Bölgesi

Marmara bölgesi avrupaya acilan kapi,Türkiye"nin kalabalik ve gözde bölgelerindendir.
Hem zengin ve hemde genis kültürel bir yapiya sahiptir.
Marmara bölgesi tarih kokan bir bölgemiz diyede vasiflandirmis olsak bile yeridir.Marmara bölgesi Sehitlerimizin anavatani Canakkeleyi de icinde barindirir.Isatanbul gibi kültür ve tarih kokan kalabalik sehriyle Türkiyenin kalbi olan Isatanbul sayesinde her zaman kendinden bahsettirmeyi basarir.

Kisaca marmara Bölgesini tanitacak olursak,

Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km²'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'ine karşı gelir.[1] Marmara Denizi de yaklaşık 11,000 km2'lik yüzölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasını kaplamaktadir. Marmara Bölgesi'nin toplam nüfusu TÜİK 2009 yılı nüfus sayımına göre 23 milyondan fazladır. Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiş. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; otomotiv endüstrisi parçaları,çeşitli metal ürünler,işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kimya, kâğıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.

Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirmektedir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdurlar.

Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30'dur. Ormanlık alan oranı %11,5'dir. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygın bir bölgemizdir. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç alması nedeniyle çok yüksek. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgemizdendir.

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli tamamen bölge sınırları içinde olup; Sakarya ve Bilecik'in Karadeniz Bölgesi'nde topraklarına sahip; Bursa ve Balıkesir'in Ege Bölgesi'nde de toprakları vardır. Çanakkale ilinin topraklarının çok büyük bir bölümü Marmara Bölgesi içinde olup sadece Edremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalmaktadir.

Marmara bölgesi'nin en büyük kenti İstanbul'dur.

Yüzölçümü ve nüfusuyla özgür en küçük olan Marmara Bölgesi kenti , Yalova kentidir . En yoğun nüfus buralardadır. Kütahya'nın Domaniç ilçesi diye tabir edilen kuzey bölümü de Marmara bölgesi'nde yer almaktadir.

İstanbul, Marmara bölgesinin yoğun nüfuslu olmasında önemli bir rol oynamaktadir.

İl merkezleri baz alındığında Marmara Bölgesinde yer alan iller şunlardır.

İstanbul
Edirne
Kırklareli
Tekirdağ
Çanakkale
Kocaeli
Yalova
Sakarya
Bilecik
Bursa
Balıkesir
Kısmen Düzce de Marmara'da yer alır.

Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunan İller

İstanbul
Tekirdağ
Çanakkale
Balıkesir
Bursa
Yalova
Kocaeli

Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunmayan İller

Kırklareli ( Karadeniz'e kıyısı bulunmaktadir.)
Edirne ( Ege Denizi'ne kıyısı bulunmaktadir.)
Sakarya ( Karadeniz'e kıyısı bulunmaktadir.)
Bilecik ( Bilecik'in hiçbir denize kıyısı yoktur.)

Marmara Bölgesi'nin, yine bölge bazında olan 3 komşusu vardır. Güneyde Ege Bölgesi, doğuda Karadeniz Bölgesi ve güneydoğuda İç Anadolu Bölgesi karadan bölgeyi kuşatmıştır. Bölgenin adını aldığı Marmara Denizi haricinde;

İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya illeri aracılığı ile Karadeniz'e; Çanakkale, Edirne ve Balıkesir illeri aracılığı ile de Ege Denizi'ne kıyısı var olan bir bölgemizdir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar