hakkinda

warning: Creating default object from empty value in /home/rumeysa/domains/rumeysa.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kütahya.Mutfagi

Kütahya'da beslenme büyük ölçüde ev ürünlerine da ya n maktadır. 1960'lı yıll arda "Aşçı dükkanı" denen lokanta kent yaşamına girmiştir. Kütahya'da buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünleri beslenmenin temelini oluşturmaktadır. Ev makarnası denen erişte, bulgur ve tarhana yörede en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Bağcılığın yaygın olduğu dönemlerde pekmez ve şıra çeşitli biçimlerde kullanılarak, kimi besin gereksinimlerini karşılamaktaydı. Yaygınlaşan kentleşme olgusu giderek bu beslenme biçiminde köklü değişimler yaratmıştır.

ESki Seyyar SATICILAR/MANAVCILIK

Eskilerden simdiki gibi marketler yoktu.Her kes kendi ekmmegini tastan cikarir. Kendince ürününü mahsulunu satmanin yolunu bulurdu.Bu yüzden hersey daha organikti o yaillarda.Seyyar satiicilar sosoak soka dolasir bir seyler satardi,sarmsakcisi,domatesicisi,yogrutsucu derken her iri ayri bir sey satardi.
Iste o seyyar saticilar ve saticilik hakkinda merak edilenler ve unutulmamasi gerekenler icin bu salik altindan toplamak istedim.

Kücük Ev Aletleri

Kücük ev aletleri denince genis bir yelpaze acilir akillarda.
O kadar bol cesit ve icerik barindiran ürünler varki aklimizin karimamamsi ne mümkün.

Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakir karpuzunu bilmeyen yoktur.Peki ya yemeklerinden ne kadar haberdariz?

Diyarbakırda yemekler genellikle bol acılı ve yağlıdır. Yöremizde geleneksel yemek çeşitlerinde etin özgün bir yeri vardır. Anadolunun çoğu yerinde olduğu gibi yiyecekler kurutularak kışın saklanıp çeşitli yemekler yapılır. Kışın saklanan yiyeceklerden peynir ve çeşitleri, üzümden yapılan pestil, pekmez etten ise kavurma, sucuk gibi yiyecekler vardır. Diyarbakır bölge mutfağının merkezidir.

Meftuneler
Patlıcan Meftunesi, Kabak Meftunesi, Kenger Meftunesi

Dolmalar

İç Anadolu Mutfağı

Ic Anadolunun yemek kültürüne bir göz atmadan yemeklerine gecmiyelim.

İç Anadolu mutfağı , mutfak mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü bir mutfaktır.

Anadolu kültürünün en ilgi çekici özelliği kurallaşmış davet yemekleridir. Komşu kaldırmaları, çetnevir, soğukluk sofraları, tandıra bütün kuzunun asılmasıyla hazırlanan ‘çebiç’ olarak adlandırılan ziyafet sofrası yemekleri, Arabaşı ve ‘peşmani’ çekilen gece misafir sofraları da genellikle bilinen yemeklerden oluşur.

PREMİER’DEN PBM 838 Ekmek Yapma Makinasi

Ben bu markaninda ekmek makinasi oldugunu bilmiyordum.
Demekki kullanan cogaldikca talepte artiyor.Seceneklerde cogalirken karar vermlerde zorlasiyor.

Premier Elektronik & Elektrikli Ev aletleri, üç yıldır ekmek yapma makineleri pazarında da faaliyet gösteriyor. Premier, ekmek makinelerinde pazarda ilk üçte yer alıyor.

Rutubet, Nem Neden Olur?

Kis geldi rutubet nem sorunlari basladi.Bunlar neden olur?.

Mestçi

Kundura ya da pabucun içine giyilen yumuşak ayakkabıya mest denirdi. Değişik türleri vardı. Devenin ayak derisinden yapılanına deve mesti, yandan kopçalısına serhatlı mest denirdi. İç mekanların temiz tutulması, mest giymeyi gerektiriyordu. Mestçi esnafı ayak ölçüsüne göre çalışırdı.

Daha Az Hazir Gida Tüketmek Için Neler Yapmaliyiz?

Hemen hemen her yerde hazir gidalar karisimizda.Insan ne yiyecegini sasiriyor.
Bunöar ne kadar saglikli ve nasil daha az tüketirsek bizim icin hayirli olur?

Günlük hızlı akan hayatımızda hazır gıdalardan tamamen uzak durmak imkansız olsa da tüketimi azaltmak için yapılabilecek şeyler de mevcut:

Yün Oyalari Hakkinda

Yün Oyaları

Malzemeleri genellikle yün, çok kere pamuk ipliğinden olusur.Koza oyaları gibi oyanın bir kısmı iğne veya tığ ile örülür.Yünlerden yapılmış motifler iğne veya tığ ile işlenmiş kısma dikilerek meydana getirilir.

Motiflere göre istenen şeklin verilmesi için zamk, kitre veya bunların yerini tutan yapıştırıcı bir madde ile ıslatılarak şekillendirilir.

Bugünlerde az bilinenen oya teknigidir.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş