Uşak Mutfaği

strict warning: Only variables should be passed by reference in /home/rumeysa/domains/rumeysa.net/public_html/modules/book/book.module on line 559.

Egenin incisi Usak Mutfagina konuk oluyoruz simdide bakalim Usak hangi lezzetleri barindiriyor.

Ege ve Orta Anadolu etkisindeki Uşak mutfağı ot-bitki yemeklerinden çok tahıl ve erkeç denilen erkek keçi etine dayanıyor. Ne var ki keçi ormanlara zarar verdiği için bir süre önce üretimi yavaş yavaş durmuş, yerine koyun yetiştiriciliği desteklenmiş. Uşak köylerinde keşkek yapmak başlı başına bir tören. Buğday kabuğundan ayrılıp ezilmesi için taş oyma dibeklerde ağaç tokmaklarla ve davul zurna eşliğinde dört kişi tarafından ritmik hareketle dövülüyor. Tarhana çorbası Uşak'ın en ünlü çorbasıdır. Bunun dışında salatalık yemeği, köpük helva, haşhaşlı ve tahanlı peksimet, cevizli baklava, bükme, kese ayranı, pide, cıbır çorbası ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezi keşkek Uşak'ta önemli yemekler arısında. Doğu Ege'nin neredeyse tamamında ve Anadolu'nun çoğu bölgesinde olduğu gibi burada da et yemeklerinin ağır gelebileceği düşünülür ve son yemek olarak bol ekşili bamya ikram edilir. Uşak'ın bamyasında kurutulmuş dağ eriği vardır. Bamya olsun dağ eriği olsun hem çeşitleri hem de kurutularak kullanılmaları bakımından Uşak'ın geleneksel mutfağına ait değil. Son yıllarda Güney ve Güneydoğu bölgelerinden çok göç aldığı için bu yörelerin mutfak kültürünü de almış ve kendi coğrafyasına uyarlayarak kullanmıştır.

Katmer
Saç üzerinde tahinli ve haşhaşlı olmak üzere iki çeşit yapılır.Hamurun içerisine sonradan konan tahin hamuru tel tel yapar. Bugün için pastanelerde yapılan katmere hiç benzemez. Çünkü Uşak’lı katmeri en az 400-500 gr. hamurdan yapar. 20x20 cm.lik bir kare şekline getirerek saç üzerinde pişirir.
Höşmerim
Peynir tatlısıdır. Taze keçi peynirinden yapılır. İçerisine irmik katılmaz. Uşak’ın höşmerimine kaşığı dokundurunca höşmerim sakız gibi uzar.
Cendere Tatlısı
Baklavalık undan yapılır, içine bir yumurta, biraz tuz, aldığı kadar su ile hamur yoğrulur. Nişasta ile un karıştırılır. Beze açılır. Küçük küçük açmak gereklidir. Üç dört beze bir araya getirilerek arasına ceviz dökülür, rulo yapılır. Kıvırcık olması için iki taraftan büzülür ve istenildiği ölçüde kesilir. Fırında kızartılarak üzerine ılık şerbet dökülür.

Tarhana Çorbası
Malzeme olarak un, yoğurt, süt, kırmızı ve yeşil biber, nane, soğan, domates ve tercihe göre haşlanmış yoğurt veya fasulye belli oranlarla hazırlanır. Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemeler de ilave edilmek suretiyle, karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap,(Toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır.
Ebem Köftesi : Kurban bayramının ikinci günü yapılır. Büyükbaş hayvanlar sütü için beslendiği ya da tarlalarda kullanıldığı ancak yaşlandıkları zaman kesilir. Ve bu dönemde eti çok sert olduğu için dövmek gerekir. Tabii en güzel yerinden bonfilesinden yapılır.

Ulubey Döndürmesi: Çok eskiden olmasa da bir süre öncesine kadar Ulubey’in semt pazarı cumartesi günleri kurulurdu ve her Pazar günü hem sıvı yağ satın alma, hem de ıspanaklı böreği andıran döndürme yapılırdı. Artık her Pazar, Cuma günleri kurulsa da ilçede cumartesileri halen döndürme günü olarak bilinmektedir. Hatta şöyle bir gelenek vardır ki eğer bir evde birkaç hafta döndürme yapılmazsa bu bir boşanma sebebi bile olur düşüncesi vardır.

Demir Tatlısı : Ulubey ilçemize ait bir tatlıdır. Demir kalıpla yapıldığı için bu adı almıştır. Asıl adı ise” Nişan Tatlısı”dır. Çünkü nişandan sonra kız evi oğlan evine ağız tatlılığı olsun diye gönderir.
Uşak Tarhanası: Malzeme olarak un, yoğurt, süt, kırmızı ve yeşil biber, nane, soğan, domates ve tercihe göre haşlanmış yoğurt veya fasulye belli oranlarla hazırlanır. Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemelerde ilave edilmek suretiyle karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap (toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır. Kıvamına gelmiş karışım bir bez (iteği) üzerine parça parça yayılır. Ovalanacak kadar kuruyan parçalar elle ufalanarak elekten geçirilir. Toz haline gelen tarhana iteği üzerine serilerek gölgede kurumaya bırakılır. Kuruyan tarhana ihtiyaç anında kullanılmak üzere toprak kaplarda, bez torbalarda, cam kavanozlarda saklanır. Uşak’ın simgesi olan tarhana, özellikle kış aylarında ve ramazan ayında tüketilir. Tarhana kurutulmaya bırakılmadan önce taze halde iken komşulara ve eşe dosta ikram edilmesi bir gelenektir.

Keşkek: Anadolu’nun çok yerinde yapılır. Yumuşak buğdayın kaynatılırken soğuk su katılıp 7-8 saat dövüle dövüle pişirilmesidir. İçerisine pişmiş et liflenerek katılır. Katılan etler, yemeğin içinde kaybolur. Düğünlerin temel yemeğidir. Pilavla birlikte sofraya konur. Biraz keşkekten biraz da pilavdan alınarak yenir.

Alacatane: Küçük taneli yeşil mercimeğin çok az bulgur katılarak çok az sulu bir şekilde pişirilmesidir. Pişen yemeğin suyu ne çorba kıvamında, ne de pilav kıvamındadır.
İkisinin arasındadır.

Çömlek Eti : Arkeolojik kalıntılarda bulunan küplerin 1-2 dm3’ lüklerini düşünün, işte buna Uşak’lı çömlek der. Bunların iki saplısında yoğurt mayalar, bunun da adı çömlek yoğurdudur. Tek saplısında et pişirilir. Et az yağlı erkeç veya koyun etidir. Böbrek yatağından olur. Soğan, domates, biber ve et bu çömleğin içine konur. Ağzı kağıtla kapatılır. İple bağlanır. Mangalın külüne konup etrafı közle doldurulur. 3-4 saatte pişer. Ara sıra ele alınır. Sapından tutulup altı üste gelecek şekilde sallanıp çalkalanır. İçine hiç su konmaz. Hafif yanık kokusu gelmişse pişmiş demektir. Hafif yanık kokusu gelmeden, 3-4 saatten önce pişerse çömlek eti olmamış olur. Pişmiştir, ancak yemek çömlek eti değildir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar