Bayram Yemekleri ve Servis

Bayram bereketin, bollugun unutulmaz anlarindan biridir.agzimizin tadi bayramda hem yüregimizle hem damak tadimizla baska lezzetlidir.Cünkü bayramda yasanan her an sevgiyle karisir, sevgi olan yerde tad eksik olur mu?

Bayramda size yemeğe gelecek olan misafirleriniz için ‘İlginç Sofra Kurma Fikirleri‘ne bir göz atarak bayram sofranızın göz doldurması için fikir alabilirsiniz.

Ne yemek yapacağınıza gelince yemeğe gelen misafirler için hava sıcaklıklarını göz önünde tutarak, mevsim sebzelerinin ağırlıkta olduğu, hafif bir menü oluşturabilirsiniz. Bayrama özel tarifler için Lezzet dergisinin sitesini önerebilirim. Yemeğe misafir gelecekse daha detaylı, sıcak yemekli tariflere ihtiyacınız olacaktır.

Yemek yapmakla arası iyi olmayanlar ya da yemeğe misafir beklemeyenler evde börek, zeytinyağlı dolma, bir-iki çeşit taze salata, poğaça ve kurabiye bulundurmalılar. Bu saydığımız yiyecekleri artık çeşitli pastane ve fırınlarda hazır bulmak da çok kolay. Yemek için kimseyle sözleşilmese bile bayramda ikramlık sunmak adettir ve zaten çoğu misafir de bunu bilerek kahvaltıyı hafif geçiştirip gelir. İkramlıklar için soğuk yenilebilecek, sehpada yemesi kolay, hafif bir menü oluşturmaya çalışın.

Servis

İster sofrada yemek yensin ister sadece çay ikram edecek olun, servis için takım kullanmanızı tavsiye ederim. Herkesin elinde başka bir çay bardağı olmasındansa, şekerliğinden su bardağına kadar birbirini tamamlayan bir bardak takımı ile servis yaptığınızda bunun şıklığı başka olur.
Yemek takımı, çatal bıçak takımı, çay ve kahve takımı elinizin altında olsun. Çay kaşığından bıçak sayısına eksik var mı kontrol edin. Eksik varsa yeni bir takım almanızı önermeyeceğim elbette. Benzer bir modelle tamamlayabilirsiniz, hemen göze batmayacaktır.
Şık bir tepsiniz olsun. Servis takımlarınıza uyan geniş bir tepsi iş görecektir. Plastik tepsilerin şıklığı gölgelediği fikrindeyim.
Desenli, kalın ve büyük kağıt peçeteler bulundurun. Mutfağınızda kağıt havlu da bulunsun. Misafir telaşı sırasında işleri epeyce kolaylaştırır.
Orta sehpada içi lokum dolu şık bir şekerlik bulundurabilirsiniz. Tercihe göre misafirlere çikolata ya da bayram şekeri de tutabilirsiniz. Orta sehpa demişken ikramlıklarınızı misafirlere masada değil de oturdukları yerde servis edecekseniz zigon veya yan sehpaya ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar