BİNGÖL İLİ VE İLÇELERİ

* Adaklı İlçesi
* Genç İlçesi
* Karlıova İlçesi
* Kığı İlçesi
* Solhan İlçesi
* Yayladere İlçesi
* Yedisu İlçesi

Bingöl Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde, Yeşillikler Ve Yaylalar Diyarı Il. 41°20' Ve 39°54' Kuzey Enlemleri Ile 38°27' Ve 40°27' Doğu Boylamları Arasında Yer Alır. İlin Doğusunda Muş, Kuzeyinde Erzurum Ve Erzincan, Batısında Tunceli Ile Elazığ, Güneyinde Diyarbakır Ile Çevrilmiştir. Trafik Numarası 12'Dir.

İlin yüzölçümü 8.125 km2 olup toplam nüfusu 255.395'dir.

İl Merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1.151 metre olup, arazi yapısı dağlık ve engebelidir.
İl genelinde yazların sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçtiği karasal iklim şartları hüküm sürmektedir.

İlin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Hayvancılıkta ağırlık canlı hayvan yetiştiriciliğidir. En çok koyun kıl keçisi ve sığır yetiştirilmektedir. Arıcılık ve bal üretimi de yapılmakta. Bingöl'ün en önemli ticari ürünü cevizdir. Bunun yanı sıra elma ve armut da yetiştirilmekte.Ormancılık ve madencilik de yapılmakta. Hayvancılık nedeniyle yün işi ve dokumacılığıda ekonomisinde büyük yer tutmaktadır. Bingöl halı ve kilimleri çok ünlüdür. Ayrıca yünden giyecek çuval battaniye heybe koşum takımları ve at süsleri de yapılmakta. Bingöl'de ağaç işçiliği de gelişmiştir. Tahta kaşık yağ ve bal tekneleri çeyiz sandıkları üretilmektedir.

TARİHÇE
Bingöl ve çevresi Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemlerini yaşamış. 1936 yılında “Çapakçur” adı ile il olmuş ve adı “Bingöl” olarak değiştirilmiş.

NE YENİR?
Yörede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı tadılmalı, Atapark ve Soğuk Çeşme mevkiinde yöresel yemekler yenebilir.

YAPMADAN DÖNME
Yüzen Ada’yı görmeden,
Bingöl Halkoyunlarını izlemeden,
Ata Park ve Soğuk Çeşmede yemek yemeden,
Bingöl Balı ve Dut Pekmezi satın almadan,
….Dönmeyiniz.....

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar