ISPARTA İLİ VE İLÇELERİ

* Aksu İlçesi
* Atabey İlçesi
* Eğirdir İlçesi
* Gelendost İlçesi
* Gönen İlçesi
* Keçiborlu İlçesi
* Senirkent İlçesi
* Sütçüler İlçesi
* Şarkikaraağaç İlçesi
* Uluborlu İlçesi
* Yalvaç İlçesi
* Yenişarbademli İlçesi

Isparta şehri, ısparta ilinin merkezidir.
2000 yılı nüfus sayımında 510 bin olan il nüfusu 2007 yılı kesin olmayan ver ilere göre 400 binin altında kalmstir.

Kent nüfusu ise 140.000, rakımı 1035 m. dir. ıspartanın ilkçağlardaki tarihi, öncelikle Pisidia bölgesinin genel tarihi akışı içinde ele alınmalıdır. Gerçekte, ısparta ve çevresinde Hititlere ait bazı eserlerin ele geçir ilmiş oluşu, bu bölgedeki Hitit hakimiyetine işaret ederse de, ıspartanın bu devirlerdeki şehir tarihini, tam anlamıyla açıklığa kavuşturmak mümkün değ ildir.Tarihi dönemlerde Hitit egemenliği altındaki bu bölgeye daha sonra İyonlar ve Lidyalılar hakim olmuşlardır. M.Ö. 546 tarihinde Perslerin, Lidya Devletini yenmesi ve Anadoluya hakim olmaları ile ısparta, Perslerin üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalmıştır.Büyük iskender, M.Ö.333 yılında Lidyayı alarak tarihi Asya seferine başladı.
Önce Sagalassus u alan iskender, daha sonra Dinar a geçerek Pisidianın tamamını ülkesine bağlamış oldu.Pisidia, iskender İmparatorluğunun parçalanması ile Seleukos´ların hissesine düştü. Daha sonra da Bergama krallığına bağlandı. Bu krallığın M.Ö.II.yy da yıkılmasını izleyen günlerde, Romalılar Anadoluyu ele geçirmiş oldular.Ağlasun un eski önemini kaybetmesinden sonra ısparta, Pisidia Piskoposluğunun (Daha sonra Rum Metropolitliğinin) Merkezi haline geldi.Roma yönetiminin ikiye ayrılması üzerine ısparta ve çevresi Doğu Roma İmparatorluğuna bağlanmış oldu. ısparta`ya yörükler yerleşmişlerdir. Bugün daha hala bazı yerlerde yörük hayatı yaşanmaktadır.

Ege Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin kesiştiği Göller Bölgesi denilen noktada yer alan Isparta ili Eğirdir Kovada ve Gölcük gölleri Kovada ve Kızıldağı Milli Parkları ile zengin bir fauna ve floraya sahiptir.
İnanç Turizminin merkezi Yalvaç ilçesi Anadolunun kültür zenginliğini tüm ihtişamı ile yansıtmakta.
Kayak Merkezinin yeraldığı Davraz Dağı doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir.
Isparta'nın turizm kapısı Eğirdir alternatif turizm cennetidir. Dağcılık trekkingrüzgarsörfü yamaç paraşütü kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır.

YAPMADAN DÖNME
Yalvaç Pisidia Antiocheia Antik Ören yerini gezmeden
Kovada Milli Parkı ve göllerin kıyısında piknik yapıp fotoğraf çekmeden
Eğirdir ilçesinde göle nazır bir Sazan (çapak) dolması yenmeden
Isparta'dan gülyağı ve halı almadan
1-3 Haziran tarihleri arasında yapılan Uluslararası Gül Halı Kültür ve Turizm Festivali'ni görmeden
Davraz Dağında kayak Eğirdir'de yamaç paraşütü Çandır'da kanyoning yapmadan...
Dönmeyiniz...

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar