KASTAMONU İLİ VE İLÇELERİ

* Abana İlçesi
* Ağlı İlçesi
* Araç İlçesi
* Azdavay İlçesi
* Bozkurt İlçesi
* Cide İlçesi
* Çatalzeytin İlçesi
* Daday İlçesi
* Devrekani İlçesi
* Doğanyurt İlçesi
* Hanönü İlçesi
* İhsangazi İlçesi
* İnebolu İlçesi
* Küre İlçesi
* Pınarbaşı İlçesi
* Seydiler İlçesi
* Şenpazar İlçesi
* Taşköprü İlçesi
* Tosya İlçesi

Kastamonu’nun nüfusu 360.366′dır.

Kastamonu İli doğal ve kültürel değerler yönünden zengin bir bölgedir. Küre Dağları, bir milyon yıllık Ilgarini Mağarası, dünyaca ünlü macera dolu Valla kanyonu, Ilgaz Dağı kış sporları turizm merkezi, Karadeniz ’e 170 km.lik sahili, kaya mezarları, yaylaları ,konakları, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi ve mimari özelliklere sahip olan yapıları zenginliklerden bazı örneklerdir.

Kastamonu’daki turizm potansiyeli aynı zamanda çeşitlilik de arz etmekte ve kıyı turizminden kış turizmine çok geniş bir yelpazede yılın oniki ayında turizm hizmetleri sunulabilmektedir.

İl’ de Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Küre Dağları Milli Parkı ile Ilgaz Dağı kış turizmi tesisleri, yat turizmine elverişli koyları, tarihin çeşitli dönemlerine ait eserleri, eşsiz tabiatı ile dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin gözde beldesi olmaya namzettir.

İl ‘in bu turizm potansiyelinin daha iyi kullanılabilmesi, değerlendirilebilmesi için yerli ve yabancı turizm yatırımcılarını bölgeyi görüp- incelemeleri önerilmektedir.

TARİHÇE
Bilinen tarihi yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan Kastamonu adını kurucuları Gas’ lara atfen, Gas ülkesi anlamında Gas Tumanna'dan almaktadır. Hititlerden başlayarak Frig,Lidya,Pers,Roma,Bizans, Selçuklu, Danişmendli, Candaroğulları ve daha sonra 1460'ta Osmanlı egemenliğine girmiş ve Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlının önemli kentlerinden olmuştur. Bu kültürel sürekliliği temsil eden sayısız dini ve sivil yapıyı kent merkezi ve ilçelerinin tarihi dokusunda barındırmaktadir.

Öte yandan Cumhuriyet tarihimizde de Kastamonu'nun ayrı bir önemi vardır. Ulusal Bağımsızlık Savaşı sırasında güvenli bir liman kenti olarak İnebolu'dan Ankara'ya lojistik destek sağlamış, Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 23 Ağustos 1925 tarihinde Kıyafet ve Şapka Devrimi'nin açıklandığı kent olarak özel bir anlam kazanmış.

Tabii doğası , kültürel değerleri dört mevsim turizme elverişli olmasına olanak sağlamaktadır. Küre Dağları , 1 milyon yıllık Ilgarini Mağarası , dünyaca ünlü macera dolu Valla Kanyonu , Ilgaz Dağı kış sporları kayak merkezi , Karadeniz' e 170 km lik sahili , Kaya mezarları , yaylaları , konakları , Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi ve mimari özelliklere sahip yapıları sayamayacağımız zenginliklerinden bir kaçına örnektir. Şehirmize haksızlık etmeden kısaca tarihi değerlerinden bahsedecek olursak ;

Kastamonu Saat Kulesi ;
Bir rivayete göre 1885 yılında düzgün çalışmadığı gerekçesiyle İstanbul' dan sürgün edilen saat ; kuledeki yeni yerini sevmiş olacakkı günümüze kadar tıkır tıkır çalışmıştır.

Nasrullah Camii ;
Şehrin ortasında yer alan camii 1506 yılında Yakuboğlu Nasrullah tarafından Osmanlı döneminde yapılan ilk camiidir.

Evkaya Mezarları ;
Şehrin güneyinde kalan mezarların M.Ö. 7. Yüzyıldan kaldığı tahmin edilmektedir.

Kastamonu Müzesi :
Cumhuriyet Caddesi'ndeki tarihi yapı, ünlü Türk mimarı Kemaleddin Bey tarafından 1917-19 arasında İttihat ve Terakki Cemiyet binası olarak yapılmıştır. Mustafa Kemal, Kıyafet ve Şapka Devrimi'ni bu binadan halka duyurmuştur. Daha sonra sırayla İstiklal Mahkemesi, CHP merkezi ve sinema olarak kullanılan bina, 1941'de müzenin deposu haline getirilmiştir.

Hükümet Konağı Meydanı;
1942 de dönemin valisi Avni Doğan' ın talimatıyla yapılmıştır. Meydanda Milli Mücadele yıllarında cepheye cephane taşırken küçük çocuğuyla birlikte şehit olan Şerife Bacı anıtı bulunmaktadır.. Yanı sıra Kurtuluş Savaşı' nda şehit olan akıncıların anıtı vardır. Şehrin tam merkezinde ve ağaçlarla çevrili olması nedeniyle dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Güneyinde mimar Vedat Tek tarafından yapılan tarihi hükümet konağı, güneybatısında restorasyonu devam eden tarihi defterdarlık binası, batısında Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi, kuzeyinde Kastamonu şehir merkezi ve 100 metre ilerisinde Mehmet Akif Ersoy' un İstiklal Marşı'nı ilk kez okuduğu 600 yıllık Nasrullah Camii bulunmakta.

YAPMADAN DÖNME

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Kale’yi gezmeden,

Hükümet Konağı, Zınbıllı Tepe, Nasrullah Kadı Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Dokuma Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi’ni görmeden,

Etli – Pastırmalı Ekmek, Biryan, Çekme Helvası yemeden,

Yöresel Dokuma ve Yöresel El Sanatları Ürünleri’nden almadan,

23 – 31 Ağustos Şapka ve Kıyafet İnkılabı Etkinlikleri, Mayıs ayı ilk haftası “Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası” ve İlçe Panayırları etkinliklerine katılmamadan,

dönmeyiniz....

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar