KAYSERİ İLİ VE İLÇELERİ

* Akkışla İlçesi
* Bünyan İlçesi
* Develi İlçesi
* Felahiye İlçesi
* Hacılar İlçesi
* İncesu İlçesi
* Kocasinan İlçesi
* Melikgazi İlçesi
* Özvatan İlçesi
* Pınarbaşı İlçesi
* Sarıoğlan İlçesi
* Sarız İlçesi
* Talas İlçesi
* Tomarza İlçesi
* Yahyalı İlçesi
* Yeşilhisar İlçesi

Yüzölçümü: 6.570 km²Nüfus: 253.239 (2000)

Kayseri, tarih boyunca Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olmus.
Kayseri; M.Ö. 4000 ile M.S. 2000 yillari olmak üzere, 6000 yillik bir tarihe sahiptir. Orta Anadolu’nun en büyük yerlesimlerinden biri olan olan Kültepe Sehri (Kanis Karum) M.Ö. 2000 yillarinda, Anadolu’nun hakimi olan, Hitit öncesi Hattiler tarafindan kurulmustur. Kültepe’nin hemen yani basinda yer alan Karum’da (Asagi Sehir)1948 yilindan bu yana yapilan ve devam eden kazilarda, bu döneme isik tutan 20.000 civarinda yazili tablet bulunmustur.
Bu tabletler genelde ticari metinler, mektuplar ve antlasmalari içermektedir.
Kültepe’de iskan, MÖ. 4000 yilindan Roma Dönemi sonuna kadar devam etmistir.

Kayseri şehri yollarının genişliği ile dikkat çeker, örneğin, Nato Caddesi dört gidişli-gelişli trafik şeridine sahiptir, ayrıca anayoldaki şeritlerden başka her iki yönünde de birer yan şeridi vardır. Yani 8 anayol ve 2 yan şerit olmak üzere toplam 10 trafik şeridi vardır.
Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi borcu olmayan 5 belediyeden biridir.
Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden olan Erciyes Üniversitesi Kayseri’dedir, kuruluş tarihi 1978.
Bazı ünlü iş adamları, Kadir Has, Kemal Dedeman ve Tuncay Özilhan gibileri Kayserilidir. Sabancıların kökeni de Kayseridir.
Kayseri sanayi açısından epey yol katetmiştir ve Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden birisidir. Pek çok ünlü marka Kayseri’den gelir. Kayseri; pastırma, sucuk ve mantısıyla meşhurdur
İnsanları çalışkan ve müsriflikten kaçınır olarak tanınırlar
Erciyes Dağı’ndaki Erciyes Kayak Merkezi Türkiye’nin önemli kayak merkezlerindendir. 2012 kış olimpiyatları için önemli bir çalışma yapılmaktadır
Türkiye’nin 32 bin kişilik ilk üstü tamamen kapalı stadının 2008 yılı sonunda Kayseri’de yapılması planlanmaktadır ve ihalesi yapılmış; inşaasına başlanmış.

COĞRAFYA

İç Anadolu'nun Kızılırmak bölümünde kuzeyde Yozgat ve Sivas batıda Niğde ve Nevşehir güneyde Adanagüneydoğusunda Kahramanmaraş ve doğuda Malatya illeri arasında yer alır. Denizden yüksekliği 1050m.dir. İlde İç Anadolu Bölgesi'nin tamamında olduğu gibi bozkır iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak kışın ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

TARİHÇE

Kayseri Orta Anadolu'da 3917 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı eteklerinde kurulmuş 6000 yıllık tarihi olan en eski yerleşme yerlerinden biridir. M.Ö. 4000'den yani Kalkolitik Çağlarından başlayarak Asur Hitit Frig RomaBizansSelçuklu ve Osmanlı Dönemleri'nde önemli bir kültür ticaret merkezi olmuştur.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar