Oruç Tutmak Zayıflatır Mı?

Hemen hemen herkesin merak ettigi oruc tutmanin zayiflatip zayiflatmadigidir.
Kimileri hem oruc tutup sevap alirken yani sira zayiflayacaklarini inanirlar.Bu düsünce ne kadar dogru sizce?

Besine olan ihtiyaç ne kadar değişmese de alışkanlıklarımız öğünümüz ve besin seçmemizde çok önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu da metabolizmamızı zorlamamıza neden olmakta.
İftarda yediğimiz ağır yemeklerde muhakkak bir rehavet oluşmakta sonucunda hareketsizlik televizyon karşısında şekerlemeler yapmaya başlamışsak ağırlığımızda muhakkak gözle görülür bir değişme olacaktır. Metabolizmamız bunları yakmada zorlanacaktır.

Kimileri Ramazan geldiğinde ,bu dönemi farklı olarak geçirmek istiyor. Yani oruç tutayım bunun yanında sevap kazanırken bir de şu fazla kilolarımızdan kurtulalım amacıyla toplumumuzda bazılarımız ramazan ayının zayıflamak için önemli bir ay olduğunu düşünür fakat bu yanlıştır.
Yukarıda da değindiğimiz gibi insanın bütün gün aç kalması vücudun dengesinin bozulmasına neden olacak ramazanın yarısından sonrada zayıflamak zorlaşacaktır.

Bu aylarda en çok rahatsızlık duyduğumuz sorunlar midemizin asitleri, reflü ve kabızlıktır. Reflüden korunmak için kakao çikolata yani kafein içeren yiyeceklerden uzak durmalıyız . Bunun yanında yağlı yiyeceklerden ve kabızlığımız var ise posalı besinlerden fazlaca tüketmeliyiz. Sıvı içekleri fazladan tüketmeliyiz.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar