Sağlık Açısından Orucun Faydaları

Oruc tutarken manevi yönüyle beraber saglik tarafindanda bakmak gerekir.
Rabbim bizim icin herseyi düsünmüs.Hem ibadetimizi yaparak manevi lezzete ulasirken sagligimizida korumus oluyoruz.

Orucun Sağlık Açısından Faydaları: Orucun bize kazandıracağı şeyler şüphesiz ne yalnız dünya ile, ne de sadece âhiretle sınırlandırılabilir. “Oruç tutun, sıhhat bulursunuz” nebevî tavsiyesine karşın, orucun maddî faydaları müslümanlar için hep ikinci planda gelmiştir. Bunun sebebi, Ramazan ayıyla birlikte herkesin gözlemleyebildiği mânevî iklim ve ön plana çıkan sosyal ve kültürel silkiniş olsa gerek. [1] [1] Ahmet Kalkan, Kur’an Kavram Tefsiri.

Orucun sağlık açısından birçok faydası vardır. Oruç insan sağlığı açısından son derece önemlidir ve değerlendirilmesi gerekir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre oruç, başta obezite olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir. Ramazan ayında tüm alışkanlıklar değişir. Uyku ve beslenme alışkanlıklarınız değişir ve beyin de bu yeni düzene alışmaya başlar. Çünkü düzenli yemek alışkanlığının dışına çıkmak tüm vücutta tepkilere neden olur. Vücut zaman içinde bu yeni beslenme düzenine alışmaya başlar. Fakat vücut bu düzene alışırken bizimde bedeni yormayacak yemekler yememiz, hafif yemekleri tercih etmemiz gerekir.

Oruç sadece yemek yememek değil, bütün çirkinliklerden de uzak durmak demektir. Yani oruç sadece beden ile değil, hem beden hem nefis hem de gönülle birlikte tutulması gerekir. Bunun içinde bütün kötülüklerden, kötü sözlerden, haramdan ve tüm yasaklanan şeylerden kaçınılması gerekir. Ramazan ayı insanın ruhen, bedenen ve ahlaken sıhhate kavuşmasıdır.

Ayrıca insanlar oruç tutarken sigara gibi kötü alışkanlıklardan da uzak duruyorlar. Bazı kişiler sigara tüketimini azaltırken, bazı kişilerse tamamen bırakıyor. Bu orucun insan sağlığı için en önemli faydası olsa gerek. Bununla beraber kişi gerekli miktarda sıvı almaya dikkat etmelidir. Bu yüzden iftarda su başta olmak üzere ayran, hoşaf, çorba gibi sıvılar tüketilmelidir. Ağır tatlılardan kaçınmak, sebze yemeklerine ağırlık vermek gerekir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar