ET HAKKINDA

Buzluktan cikan donmus eti buzdolapta cözülmeye birakiniz.Bunun icin bir gece önce yapacaginiz yemege göre davranabilirsiniz.Saglik acisindan dikattli olmaliyiz.

Sotelenen etin sulanmamasi icinse kizdirilmis tavaya etler atilmalidir.Kizmadan atilan tavada etler sulanir.

Eti kaynamış suya atıniz. Hem tadı güzel olur hem de et suyu ayri kalır.

Et suyuna biraz baharat ekleyip çorba yerine sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.

Eti haşlarken bırakın köpürdükçe köpürsün. Acılığı azalır.

Et yemeğinizi bir gün önceden hazırlayıniz. Pişirdikten sonra bekletiniz. Ertesi gün etsuyunun yağları daha çabuk çözlülür.

Patatesle eti ayrı tencerelerde (ikisi de tuzlu suda) haşlayıniz. Çünkü patates et suyunu bulandırır.

Eti dostlarından ayırmayıniz. İri deniz tuzu, değirmen karabiberi, kornişon, halka soğanlar, asortik hardal ve turşu. Yanında da taze köy ekmeği... Oh ne güzel afiyetle ...

Kemikli eti ayrı pişiriniz. Tencerede çok az et suyunda haşlayın veya alüminyum folyoya sarıp fırına veriniz. Böylece et kemikten ayrılmaz. Kızarmış ekmekle ve bol tuzla tadıniz.

Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Son kullanıcı olan müşteriye ulaşıncaya kadar hijyenik ortamlarda saklanması bir zorunluluktur. Denetim altında kesildikten sonra bakteri üretimine yol açmaması için +40 C' de saklanmalı. Tavuk eti müşteri tarafından satın alındıktan sonra buzdolabında en fazla 1 gün bekletilip tüketilmeli. Derhal tüketilmeyecek ise,temizledikten sonra tavuk plastik folyoya sarılarak derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde dondurulmuş etler *180 C' de 3 ay kadar saklanabilir.Ayrıca, tavuk eti tahta et tahtası üzerinde kesilmemelidir. Siyah etten farklı olarak mikro organizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin mermer veya plastik üzerinde kesilmesi gerekmektedir.

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar