Ege Mutfagi

Ege sicak havasi ve güzel deniz kiyi tatil mekanlariyla bilindigi kadar, mutfagiylada bilinmektedir.Asma yapraklarindan üzüm baglarina,zeytinyaglilarina , incirlerine kadar bir cok lezzet zenginligi barindirmaktadir.

Sağlıklı yemeklerin öncüsü olan Ege Mutfağı’nın, zengin çeşitliliği, çok kültürlülüğü ve antik çağlara dayanan geçmişiyle Dünya Yemek Kültüründe ayrı bir yeri vardır. Ege Mutfağı’nda neredeyse 2500 yıldır zeytinyağı kullanılmaktadır. Bunun en önemli kanıtı, Urla'daki Klazomenai antik kentinde bulunan ve dünyadaki zeytinyağı fabrikalarının en eski örneği olan 'Zeytinyağı İşliği'dir. Etli yemekler, sebzeler, pilav, dolmalar tamamen zeytinyağlı olarak pişirilir. Salatalar ve haşlanmış otlar zeytinyağı olmadan düşünülemez. Kahvaltılarda zeytinyağı tabağı eksik olmaz sofralardan.

Balkanlardan ve Ege adalarından aldığı göçlerle zenginleşen Ege Mutfağı’nda otların da ayrı bir yeri vardır. Girit’ten göç eden birine “Kaç çeşit ot yersiniz?” diye sorulursa alacağınız cevap “Keçinin yediği her otu biz de yeriz, keçiye dokunmuyorsa bize de dokunmaz” olacaktır.

Ege Mutfağı çok kültürlülüğün bir simgesi gibidir adeta. Türkler, Rumlar, Yahudiler, Levantenler, Boşnaklar, Arnavutlar bu kültüre katkıda bulunarak yemek çeşitliliğini zenginleştirerek yepyeni bir kültür oluşturmuşlardır

Anket

Sitemizi nerden buldunuz?:

Son yorumlar